Historie a profil výroby koulí Aramith

Historie a profil výroby kulečníkových koulí ARAMITH

aramithtovarnaCallenelle je malé městečko ve valonské části Belgie, poblíž Tournai, Mons a Lille (Francie). V době založení v roce 1923 byl Saluc chemickou továrnou se specializací na koželužství. Po roce 1950, kdy toto odvětví zaniklo, se Saluc přeorientoval na kulečníkové koule.

Dnes Saluc vyrábí a dodává kulečníkové koule pod obchodní značkou Aramith do více než 85 zemí a má 80% podíl na celosvětovém trhu.

Společnost se specializuje taktéž na výrobu průmyslových koulí všech možných uplatnění. Dále vyrábí koule na bowling a trackbally do elektronických zařízení. Export tvoří 98 % obchodní aktivity společnosti.

Jednou z hlavních výhod společnosti je integrace výrobního procesu. Saluc má svůj vlastní chemický závod na výrobu fenolové pryskyřice, která zajišťuje výjimečné vlastnosti hotových výrobků. Tato integrace poskytuje cenovou optimalizaci a záruku kvality.

________________________________________

Legenda jménem Aramith: Příběh z časopisu Inside Pool o Salucu, belgickém výrobci kulečníkových koulí

* Se svolením časopisu Inside Pool –  z anglického originálu  přeložila Lenka Kubínová – Billiard-pro.cz – 2013

LEGENDÁRNÍ REPUTACE

aramithdelnikJen málokdo, kdo nezná kulečníkový svět, by hádal, že 80 % kulečníkových koulí používaných po celém světě pochází z malé vesnice na belgickém venkově. Více než půl století vyrábí společnost SALUC S.A. v Callenelle jedinečné a světoznámé fenolové koule Aramith, čímž dělá z této malebné vesnice světové město výroby kulečníkových koulí. Ale jak se společnosti podařilo dosáhnout takového úspěchu v oblasti, která není zasvěcená kulečníkovému sportu?
“Saluc byl založen v roce 1923 a specializoval se na výrobu umělých činidel v Callenelle a zásoboval přibližně 40 koželužen v celé oblasti,” říká Curt Bossuyt, výkonný ředitel společnosti. „Po druhé světové válce, kdy tento průmysl téměř vymizel, vysoká konkurence velkých chemických závodů postupně ohrozila společnost Saluc a donutila ji hledat alternativní činnosti.“

KLÍČOVÝ FAKTOR: FENOLOVÁ PRYSKYŘICE

Na základě chemického know-how ve výrobě fenolové pryskyřice, objevili v Salucu možnost přechodu na výrobu kulečníkových koulí. „Tento výběr měl dva důvody,“ říká Bossuyt. „Fenolová pryskyřice má výtečné fyzikální a chemické vlastnosti a navíc kulečníkový trh byl v plném rozmachu.“
Prodej prvních billiard koulí začal v šedesátých letech, v době, kdy konkurence tří dobře zavedených výrobců byla vysoká. Díky neustálému zdokonalování a zvyšování úrovně výroby, Saluc dosáhl velkého náskoku oproti konkurenci. Dnes je Saluc jediná firma na světě vyrábějící fenolové kulečníkové koule a exportuje přes 99% své produkce do více než 60 zemí světa.
Oproti polyesteru byla fenolová pryskyřice, kterou používá Saluc, vytvořena výhradně pro kulečníkové využití a vyráběna ve vlastním chemickém závodu společnosti. Díky této jedinečné technologii má materiál bezkonkurenční vlastnosti, jako jsou odolnost vůči odštípnutí a odření. „Fenolové koule Aramith vydrží až pětkrát déle než koule vyráběné z polyesteru,“ uvádí Yves Bilquin, obchodní a marketingový ředitel pro Severní Ameriku, původně ředitel pro výzkum a vývoj. „Jejich jedinečná stuktura, více než stokrát hladší než polyester, dává koulím Aramith specifické reakční vlastnosti, umožňuje udržet vysokou hladkost, která vede k minimálnímu opotřebení kulečníkového plátna i koule.“
„Je to prostě nesrovnatelné,“ tvrdí Vito Leo, PhD v oboru materiály a fyzika pevných látek, docent v Université Libre de Bruxelles, který provádí nezávislé testy na speciálním kulečníkovém simulátoru. „Při testu všech druhů polyesterových koulí, včetně těch na bázi DAP, se kulečníkové plátno a koule časem poškodí nebo dokonce zničí. Zatímco koule Aramith prokázaly v testech dlouhověkosti spolu s použitým billiard  plátnem výjimečné výsledky.“
Špičkový nátěr fenolových koulí dodává produktu výjimečné vlastnosti. “Díky těmto vlastnostem se koule Aramith snadno prodávají“, uvádí Bulquin. Poskytujeme školení na vyžádání, díky kterému může prodejce vysvětlit proč je fenolová pryskyřice přirozeným výběrem a proč přechod na lepší sadu koulí Aramith přinese hráči hodnotu navíc. Touto cestou zajišťuje prodejce zákazníkům nejvyšší spokojenost a nejnižší roční náklady, díky tomu že koule Aramith přináší snížení výdajů na údržbu stolu i plátna. To, že herny masivně využívají kulečníkové  koule Aramith je důkazem, že s koulemi Aramith lze uspokojit požadavky hráčů a minimalizovat náklady na údržbu plátna, stolů a koulí.

aramithlide

DOBŘE STŘEŽENÉ TAJEMSTVÍ

Díky integraci výrobního procesu je možná přísná kontrola surovin. Výrobní proces o třinácti krocích trvá až 23 dní a zahrnuje technologie odlévání pryskyřice, broušení a špičkového leštění. Počítačové technologie neustále monitorují průběh tohoto procesu a garantují přesnost výroby. Bez ohledu na nezávislé, automatizované kontroly jakosti je každá kulečníková koule ručně zkontrolována před tím, než opustí továrnu. Výstupem je tak spolehlivý produkt vypuštěný do celosvětové distribuční sítě.

VYUŽÍVÁNY VŠEMI PROFESIONÁLY

Sady koulí Aramith se využívají prakticky na všech turnajích po celém světě, ať už v poolové hře, snookeru či karambolu. Organizace jako United States Professional Poolplayers Association, American PoolplayerAssociation, a mnoho dalších stanovily koule Aramith jako výhradní pro své turnaje. Zvolenou sadou koulí, jak vídáme v televizi, je Super AramithPro-Cup, koule s chráněným designem šesti červených teček, které spojují přesnost s možností sledovat rotaci koule, což pomáhá jak divákům, tak samotným hráčům. Tento výrobek vyžadují jak amatéři, tak profesionálové.

ARAMITH STANOVUJE HRANICE KULEČNÍKOVÝCH KOULÍ

„Klíčem úspěchu Aramith je, že přináší hodnotu zákazníkovi i obchodu. Právě proto se Saluc rozhodl sloučit znalosti, dovednosti a know-how z výroby koulí, aby vylepšil design ostatních výrobků, které s koulemi souvisí.” vysvětluje Bilquin. Jako takové, kromě řady vysoce kvalitního příslušenství pro koule a stoly, společnost odhalila program na výrobu průlomových tág. Díky několika high-tech komponentům a pokročilým technologiím, včetně technologie Acuerate, je toto tágo navrženo tak, aby stanovilo nové standardy mezi tágy. Toto tágo chválí řada profesionálních hráčů, a jeho nízká cena umožní každému hráči přístup ke špičkovým tágům s prokázanými schopnostmi nízkého vychýlení.

CELÁ ŘADA VARIACÍ S NEJUŽŠÍ SPECIFIKACÍ

Kromě kulečníku, snookeru a karambolu existuje po světě celá řada variací kulečníkových her. Kromě více než 800 typů kulečníkových koulí vyrábí Salus koule od 3/8 palce až po více než 7 palců s využitím jak v průmyslu, v elektronice tak kuželkách a bowlingu.

Fenolová pryskyřice Aramith se vyrábí v několika obměnách, od Premium kvality, přes PREMIER až po Super Aramith (vysoce přesné karambolové koule) a Super Aramith PRO, používané pro nejlepší koule na pool. Se zvyšující se kvalitou se zvyšuje jemnost zrna, což vede k fantastickému lesku, který vydrží. Ale nejdůležitější z celého vytvrzovacího postupu je, že materiál získá průhledný povrch, který je vysoce odolný proti opotřebení. Díky tomu vydrží koule i plátno déle.
Bez ohledu na úroveň kvality, všechny koule jsou kontrolovány z hlediska základních sedmi kritérií: hustota, vyváženost, odchylka průměru, kulatost, barevná přesnost, povrchová hladkost a lesk.
Varianta  kulečníkové koule Premier je nejznámější pro svůj výtečný poměr ceny a kvality. Nadávno byla představena varianta PREMIER jako nová generace Premier kvality, která zaručuje nižší náklady na kulečníkové  koule a plátno. Povrch  koulí PREMIER je vytvrzen pomocí technologie Vitrotech, což mu dodává jedinečný průhledný povrch a zvýšenou povrchovou hustotu a tím i zvýšenou trvanlivost. Jeho jemná molekulární struktura byla navržena tak, aby odolala vysokým teplotám vznikajícím tření, když koule přechází ze skluzu do rotace. A tím, že povrch nehrubne a zachovává si svou hladkost a nepoškozuje plátno, vytváří úsporu v nákladech pro každého provozovatele.
Na konci řady stojí Super Aramith PRO odlišující se jak krásným designem, tak počtem vrstev a hloubkou úpravy povrchu. A co je důležitější, jedná se o profesionální sadu, u které precizní kalibrace každé koule zajišťuje maximální vyrovnanost/konzistenci sady. The Super Aramith PRO také existuje ve stoletém designu vyráběném pro Brunswick.

PODPIS KVALITY

aramithvrtulnik

Mnoho lidí si myslí, že kulatost a odchylka od průměru jsou hlavní vlastností kulečníkové koule. Jistě nejsou nedůležité, ale lze jich vcelku snadno dosáhnout. A i když máte nejkulatější koule, užijete si hry, jen do míry určené kvalitou stolu, která je vždy nižší než kvalita koulí.

A proto je kvalita hry spíše určena materiálem, ze kterého je kulečníková koule vyrobena, strukturou, hustotou a s ní související kvalitou odrazu. Příliš velký, či příliš malý odraz vedou k nevypočitatelnému pohybu koule, a tím přináší značný prvek náhody do úderů a pozic koulí.
Chemické výrobní procesy jsou proto nesmírně důležité, protože mohou vážně ovlivnit rovnováhu koulí. Nedostatek rovnováhy vede pohybu cik-cak, což ovlivní místo kontaktu koulí a vede k tomu, že nevíte proč jste ztatili tento šťouch .
Snažíme se maximalizovat míru konzistence všech vlastností koulí v rámci jejich sady, neboť to je základem profesionální hry. To je případ sad koulí Super Aramith PRO, které se k sobě jednotlivě hodí a tím vytvoří téměř dokonalou homogenní sadu. Pro tento důvod si koule Aramith již po desetiletí vybírají profesionální asociace a šampióni po celém světě. Tyto vrcholné specifikace jsou aplikovány i na profesionální karambolové a snookerové sady. Není divu, že v karambolové disciplíně, kterou mnozí považují za nejtěžší ze všech kulečníkových sportů, je značka Aramith jediná přijatelná.

CO DÁLE?

Kulečníkový svět se stále mění, každým rokem stále významněji. Hráči stále více vyžadují výrobky nejvyšší kvality. Ligoví hráči si nyní nosí vlastní sady koulí, než aby hráli s koulemi nižší kvality.
“Tímto adresujeme na náročnější hráče, že Aramith vyvíjí nové špičkové produkty, jako například obal jak na tágo, tak na koule” říka Bilquin. “Budeme blízce spolupracovat, aby se tyto produkty snáze dostaly do heren a k prodejcům.“
“Kulečník je sportem nadšených lidí. My jako výrobce se stejným nadšením dodáváme hráčům výrobky, které jim umožní užít si hru a zlepšit jejich výkony. Aramith je odhodlán přinést hodnotu jak koncovému uživateli , tak celému biliardovému světu ”
________________________________________
05/2012 – Nejlepší produkty přichází společně!

IWAN SIMONIS S.A./Belgie, světový leader ve výrobě kulečníkových pláten s radostí oznamuje své sloučení se společností SALUC S.A./Belgie, která je světovým leadrem ve výrobě kulečníkových koulí ARAMITH.

Sjednocení těchto dvou vzájemně se doplňujících produktů zbožňovaných a oceňovaných jak profesionálními, tak amatérskými hráči, kvituje s povděkem také většina organizátorů turnajů po celém světě . Tato spolupráce a sloučení obou společností pomůže posílit mezinárodní propagaci globálně uznávaných a vysoce kvalitních produktů – pláten IWAN SIMONIS a koulí ARAMITH !!!

Webové stránky Aramith :

https://www.aramith.com

Další možnosti