Historie Iwan Simonis

1. Založení továrny Simonis

Město Verviers v Belgii leží v kotlině tvořené údolím řeky Vesdre. Místní voda byla díky nízkému obsahu vápence tak vysoké kvality, že byla zvláště vhodná pro praní vlny. V tomto údolí v roce 1680 založil dílnu Simonis Guillaume Henri Simon Simonis, obchodník střední třídy narozený ve Verviers v roce 1640, známý pod přezdívkou „le Mercier“ („obchodník s pánskou konfekcí“).

Samotnou společnost postavil na pevné základy Jacques Joseph Simonis a pojmenoval ji po svém synovi Iwanovi, který se narodil ve Verviers v roce 1769. V dnešní době je jméno Iwan Simonis synonymem pro kulečníkové sukno nejvyšší kvality.

2. William Cockerill
Zatímco na konci osmnáctého století měly spřádací stroje ve Verviers jediné vřeteno, existovaly v Anglii díky průmyslové revoluci stroje na spřádání vlny. Britská vláda hrozila trvalým exilem každému, kdo by prozradil tuto techniku, aby ochránila státní monopol.
Nicméně William Cockerill, mladý britský inženýr, odjel v roce 1797 do Švédska s plány jeho slavného stroje na spřádání vlny. Zdálo se, že jeho nápady nikoho nezajímaly, až skončil v Hamburku, kde potkal kupce vlny ze společnosti Simonis, který si uvědomil hodnotu této technologie. Ta byla do té doby v kontinentální Evropě neznámá.
Tento průkopník v této oblasti přišel do Verviers se svou rodinou a podepsal kontrakt, v němž se zavázal vyrábět stroje na spřádání vlny výhradně pro svého nového zaměstnavatele. První stroj byl sestaven v roce 1797 v domě „U Kočky“ („Au Chat“).
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Simonis byl schopný konkurovat Angličanům za rovnocenných podmínek a navíc získal výraznou technologickou výhodu nad svými konkurenty v kontinentální Evropě.

3. Zlatá Éra
Spřádací stroj byl pouze první z mnoha technologických inovací, které spatřily světlo světa ve Verviers na počátku devatenáctého století. Mezi tyto vynálezy patří stroj na mykání a předení vlny, podélné řezací stroje a Leviathan, který vlnu čistil.
Obecně, elektřina, parní stroj a příchod železnic zvýšil kapacitu jak výroby, tak dopravy na dříve nepředstavitelnou úroveň. V této době se rozšířilo využití směnky pro obchodní transakce, která eliminovala nebezpečí spojená s přepravou a užíváním hotovosti ve formě zlatých nebo stříbrných mincí.
V roce 1857 vedla poptávka vlněného průmyslu ve Verviers k plánu na výstavbu přehrady v oblasti, aby bylo možné zásobit všechny místní textilní společnosti vodou stejné kvality. Tato přehrada v La Gileppe s kapacitou 12 milionů metrů krychlových byla uvedena do provozu v roce 1878.
Všechny tyto inovace spolu s nadbytkem kvalifikované pracovní síly způsobily, že se Verviers stalo prosperujícím městem a cetrem průmyslu s vlnou, podobně jako jeho konkurenti Bradford (Anglie), Mönchengladbach (Německo) a Roubaix (Francie).

4. Obě světové války
V průběhu první světové války došlo k prudkému poklesu obchodu s vlněným suknem  z důvodu nedostatku surovin.
Poté přišla hospodářská krize mezi roky 1929 a 1935, která způsobila další pokles průmyslové činnosti, obzvláště v oblasti Verviers. Výroba byla zastavena a pracovníci propuštěni.
Následovala druhá světová válka, která stejně jako ta první vedla k nedostatku vlny. Ale horší mělo ještě přijít. Na konci války Spojenci omylem bombardovali továrnu Simonis, což zabránilo společnosti plně se podílet na oživení obchodu, které v dalším období následovalo.

5. Peltzer & Fils
Společnost Peltzer & Fils byla založena roku 1785 Jeanem Henrim Peltzerem ze Stolbergu v Německu. Společnost se usídlila v Hodimontu, který je nyní součástí Verviers, v té době však patřil k vévodství Limburg, holandskému území pod vládou Habsburků. Společnost pokračovala v rozšiřování až založila pobočku v Buenos Aires v roce 1849 a další v Polsku v roce 1885.
V roce 1961 se aktivity společností S.A. Simonis a Peltzer sloučily a byla vytvořena Société Anonyme des Draps et Filés Iwan Simonis (neboli belgická akciová společnost Iwan Simonis Cloth) a soustředily se na další obchodní činnost. Základní kapitál této společnosti byl plně vložen skupinou PELTZER.

Růst poptávky po suknu Iwan Simonis v Severní Americe vedl v roce 2000 k založení Iwan Simonis Inc. v Gurnee poblíž Chicaga v Illinois (USA). Iwan Simonis, Inc. se následně v lednu 2010 přesunul do většího prostoru v Libertyville v Illinois (USA). Kulečníkové sukno  Iwan Simonis je nyní vyváženo z výrobního závodu v Belgii do více než 50 zemí na všech kontinentech.
V roce 2005 společnosti Iwan Simonis oslavily své 325 výročí . Bohužel v roce 1982 požár zničil archivy společnosti, takže je přesné datum, kdy výroba začala, neznámé. Nicméně po více než dvě století generace techniků a kvalifikovaných pracovníků vyrábí naše světově proslulé a vysoce kvalitní kulečníkové sukno, které se ostatní snaží napodobit, ale vždy neúspěšně.
V našich velkých továrnách je nejmodernější specializované vybavení, naši technici jsou neustále monitorováni a kvalita sukna  Iwan Simonis stoupá. Toto je důvodem, proč po celém světě značka Simonis znamená to nejlepší z kulečníkových suken.

Pro majitele kulečníkových stolů, kulečníkových klubů a samotné hráče znamená Iwan Simonis nejvyšší efektivitu, dokonalou dráhu kulečníkové  koule a absolutní přesnost.

Dnes vyrábíme celou škálu suken  pro kulečník, snooker, karambol a pyramidu, abychom vyhověli každému typu hry na kulečníkových stolech po celém světě. Moderní společnost postavená na více než třísetleté zkušenosti…

Abychom zůstali na technologickém vrcholu, zavádíme pravidelně nové výrobní nástroje. S těmi můžeme splnit dva hlavní cíle: neustálé zlepšování kvality našich suken  a zvýšení produktivity k uspokojení zákaznických požadavků tak rychle, jak je to jen možné.
Například za posledních pět let, jsme obnovili zařízení ve všech výrobních fázích, od tkaní (první fáze) až po „la Perche“ na konci výrobní linky, která kontroluje kvalitu hotových výrobků. S cílem zajistit stálou kvalitu našich výrobků a zlepšovat je úzce spolupracujeme s nezávislými evropskými laboratořemi, kde se provádějí důkladné a rozsáhlé testy rozličných technických parametrů našich kulečníkových suken jako jsou rychlost, odolnost, přesnost, trvanlivost a pružnost. Navíc umožňujeme těmto laboratořím vstup do našich výroben a testování nových technologií, které vyvinuly.

Oddanost…

Pouze naše společnost na celém světě je výhradně oddaná výrobě kulečníkového sukna. Proto je přirozené, že veškeré naše úsilí je zaměřeno na zlepšení hry pro ty, kteří si užívají nejlepších podmínek pro hru a trvalost hry.

Další možnosti